úterý 20. listopadu 2012

Nehty 1


Vítám vás u dalšího článku který se bude a zároveň nebude týkat kosmetiky. Postupně budu psát články o nehtech, a to nejen o manikúře, ale také se zaměřím trochu na anatomii a filozofii nehtů.

V srpnu jsem vám psala o vitamínech které jsou nezbytné pro zdravý růst nehtů. Dnes bych vám chtěla popsat nehty trochu podrobněji, ale nebojte se, do úplných detailů zacházet nebudu, ledaže byste si o to sami zažádaly. Chci vám hlavně popsat různá onemocnění a změny na nehtech. Mým cílem je vás uvědomit, že pozorováním svých nehtů se můžete vyvarovat různým problémům.

A teď podrobněji.
Nehet je nehtová ploténka, která vyrůstá z kořene nehtu, posouvá se neboli roste po nehtovém lůžku až k volnému okraji nehtu.
Vlastní nehet vyrůstá z podzadního nehtového valu - matrixu.
Lunula a nehtový val jsou spojeny nehtovou kůžičkou.
Tloušťka nehtu bývá 0,3 až 0,9 mm.
Nehet na ruce roste rychlostí 2 až 3 mm za měsíc, růst na nohou je pomalejší.


Nemoci nehtů
- vrozené - dědičné
- získané - zánětlivé, mikotické
- choroby nehtu při celkových onemocněních

Deformity nehtů
- dolíčkování nehtů
- pruhování nehtů
- barevné změny nehtů
- miskový nehet
- lžičkový nehet
- drápovitý nehet
- spluštění nehtové ploténky
- porušnost celistvosti nehtové ploténky

Onychophagia
Jde o nutkavé okusování nehtů. Má za následek destrukci ploténky, vznik chronických paronychií.

Onychomykóza
je časté infekční onemocnění nehtových plotének způsobené rostlinným parazitem, případně kvasinkou. Začíná většinou v blízkosti volného okraje nehtu nebo nehtového valu. projevuje se odlišným zbarvením nehtové ploténky - bílé, nažloutlé, olivově zelené až černé.
V dalším období se nehtová ploténka zesiluje a stává se lomivou. Začne se uvolňovat z nehtového lůžka, postupně se ulamuje a deformuje. Deformace může být příčinou lokální bolestivost, jinak mykotická ( plísňová ) onemocnění bolestivá nejsou.
V případě, že je příčinou infekce kvasinka, může dojít k zánětům nehtového valu, tzv. paronychia, která je naopak velmi bolestivá.

Paronychium
Jedná se o hnisavou infekci nehtového valu. Mikroby vznikají do těla v místech, kde došlo k narušení nehtového valu, např. při manikúře nebo při zarůstání nehtu. Nehtový val zduří, zčervená a je velmi bolestivý. Tlakem lze mnohdy vytlačit kapku běložlutavého hnisu.
( nutné vyhledat lékaře )

Leukonychia
Jde o drobné bílé tečky na nehtech, většinou naprosto neškodné. Zvláštní forma nemoci je kompletně bílé zbarvení nehtů, které je zpravidla dědičné.

Hnědočerné zbarvení
Často se jedná o krevní sraženinu, hematom vzniklý úrazem. Časem zmizí. Hnědočerné zbarvení nehtu může ale ukazovat na plísňové nebo kvasinkové onemocnění nehtu, pak je nutné vyhledat lékaře.

Namodralé zbarvení
V případě neohraničeného namodralého zbarvení jde o známku poruchy krevního oběhu či srdeční poruchy. Tyto nehty můžeme běžně ošetřovat. Pokud se však jedná o ohraničené ploténkou prosvítající zbarvení, může se jednat o rakovinový tumor. Nutná urychlená konzultace s lékařem. Nikdy se nesmí ošetřit.

Atrofie nehtové ploténky
Jde o zmenšení a ztenčení nehtové ploténky. Nehet můžeme zaleštiti. Doporučuji chránit nehty před mechanickým oděrem a před používáním čistících prostředků.

Podélné a příčné štěpení
je nejčastěji způsobeno vlivem čistících prostředků, ale vzniká také při stresu.

Dolíčkování nehtů
Jedná se o drobné jamky velikosti špendlíkové hlavičky na nehtové ploténce. Vyskytují se většinou při lupence, revmatických chorobách, případně u plísní.

Nehty ve tvaru hodinového sklíčka
Nehet je klenutý jako sklíčko u kapesních hodinek. Může se tak projevovat srdeční a plicní choroba. Vyskytuje se však i u zcela zdravých lidí.

Lžičkovité nehty
Jde o opak nehtů ve tvaru hodinového sklíčka. Možnými příčinami jsou poruchy prokrvení, látkové výměny, práce s alkáliemi nebo kyselinami. Mohou se však vyskytovat u zcela zdravých lidí.

Příčné pruhování
Vzniká při nepravidelné tvorbě buněk v matrixu. Původem bývá stres, trauma, porod, těžká infekce, ekzém, apod.

Podélné pruhování
Jedná se o následek nepravidelné tvorby keratinových buněk v matrixu. Může být příznakem onemocnění v oblasti dutiny břišní, poruchy metabolismu či cukrovky.
( můžu potvrdit že u mě to souhlasí )


To byly asi nejznámější onemocnění nehtů. Doufám že jste se se žádnými nesetkaly a pokud ano, že to byla "jen" lehká plíseň, nebo že vám chybí málo vápníku ( bílé tečky ).
Máte zkušenosti s nějakým onemocněním. Podělte se o své zkušenosti.

2 komentáře:

  1. Tak to je vážně zajímavý článek, myslím, že jsem se ještě s podobným nikde na blogu nesetkala... Naštěstí s nehty, kromě lehké lámavosti problém nemám. A teď po přečtení tohohle článku jsem za to víc, než ráda :o)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem moc ráda že se ti článek líbil. Podle mě by se nemělo na nehty a ruce zapomínat, vždyť při seznamování je to jedna z prvních věcí, které si na vás dotyčná osoba všimne :)

      Vymazat